Sıradaki içerik:

Pilates Yap, Filinta Kal, Doğumdan Sonra Rahat Et!

e
sv

Vajinal Akıntı Tedavisi- Geçmiyor! Geçer!

avatar

AYG

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Vücuttan gelen herhangi bir akıntı utanç verici olabilir. Bu nereden gelirse gelsin ancak böyle bir durumda sebebini araştırmak utanmaktan doğru olandır.

Aslında bir çok akıntı ya normaldir, ya da biz normal kabul etmişizdir onunla yaşaya yaşaya. Ta ki bir biçimde bir şeylerin farkına varana kadar. O halde buyrun bakalım birazcık bu olayı anlatayım.

Öncelikle Akıntın normal mi değil mi karar vermeliyiz. Normal vajinal salgılar şeffaf ve kokusuzdur ve vajinanın sağlıklı kalabilmesi için gereklidir. Eğer akıntınız da bu şekildeyse bir sorun yok demektir.

Fakat bazen bunun dışında akıntılar olur, acaba biz kendimiz türünü tahmin edebilir miyiz?

Vajinal akıntılar, akıntının rengine ve yoğunluğuna göre sınıflandırılır. Bazıları normaldir, bazıları ise tedavi gerektiren bir sağlık sorununun göstergesi olabilir.

 • İnce, beyaz, peynirimsi akıntı: Genellikle mantar enfeksiyonunun işaretidir. Bu soruna vulva çevresinde kaşıntı veya kabarıklık eşlik edebilir.

 • Beyaz, sarı ya da gri akıntı: Bu akıntı türü, özellikle balık kokusu varsa, büyük ihtimalle bakteriyel vajinozis sorununun işaretidir. Bu soruna kaşıntı veya kabarıklık da eşlik edebilir.

 • Sarı veya yeşil akıntı: Sarı veya yeşil akıntı -özellikle ince, topak topaksa ya da kötü bir koku varsa- normal değildir. Bu tür bir akıntı, çoğunlukla cinsel birliktelik sırasında bulaşabilen trikomonaz enfeksiyonunun belirtisi olabilir.

 • Kahverengi veya kanlı akıntı: Kahverengi veya kanlı akıntı düzensiz reglden kaynaklanıyor olabilir. Eğer bununla birlikte pelvik ağrı veya vajinal kanama görülüyorsa rahim ağzı kanseri gibi daha ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir.

 • Bulanık, sarı akıntı: Bu tür bir akıntı, özellikle pelvik ağrı da görülüyorsa, bel soğukluğu hastalığının belirtisi olabilir. 

Bunların dışında sevgili hastalarım, yedikleriniz, regl döngünüz, doğum kontrol hapı kullanıp kullanmadığınız, hamile olup olmadığınız, emzirmeniz veya stresli olup olmadığın gibi faktörler vajinal akıntıyı etkiler. 

Eğer,

Antibiyotik kullanıyorsanız, BOZARSINIZ.

Vajinal duş yapıyorsanız BOZARSINIZ.

Hijyen ürünleri ya da parfüm içeren sabun kullanıyorsanız BOZARSINIZ.

Bunların hepsi vajinanın normal pH dengesini bozar, bunun sonucu flora dediğimiz doğal ortam bozulur, doğallığı bozulan her şey yorar.

Ha, muhakkak ki antibiyotik kullanımından kaçınamazsınız ama vajinal duş ve parfüm içeren kadın ürünlerinin kullanımından -bunlar bedenin için kötü olduğundan- her zaman kaçınmalısınız.

 • Hamilelik, diyabet ya da bedeninin o bölgesinde veya o bölgenin yakınında enfeksiyon varsa akıntı gibi durumlara daha yatkın olabilirsiniz. Bunu da araştırmak da fayda var.

 • Bir de tabi eş meselesi var, onu bir başka yazıda anlatırım.

Bazen tahmin edemeyeceğiniz şeyler olur, orada bir YABANCI CİSİM unutulur. Nedir bu tampon olabilir, kaçar ve bulamazsın. Prezervatif olur ya da orada olmaması gereken herhangi bir nesne, bu enfeksiyona, enfeksiyon akıntıya sebep olur. İyi ki olur da farkına varalım, yoksa, tampon mesela, bazen bir şok sendromu yaratarak çok ciddi sonuçlara sebep olur.

Hocam koku ve renkten ayırt edebilir miyim? Dikkatli bakarsanız EDERSİNİZ.

Vajina bölgesindeki belirsiz renk veya kötü kokular ameliyat sonrası pelvik enfeksiyon, pelvik inflamatuar hastalığı (PID), menopoz sırasında vajinal atrofi, trikomonaz veya vajinit ve diğer vajinal enfeksiyonların belirtisi olabilir. Bunların hepsi bir doktor – benim tarafından teşhis edilmelidir ve benim tavsiye ettiğim şekilde tedavi edilmelidir. 

 • Bakteriyel vajinozisin eşlik ettiği vajinal akıntının rengi gri, beyaz veya sarıdır. Akıntı balık gibi kokar. Tipiktir, nettir. Kaçma ihtimali yoktur.

 • Bel soğukluğu hastalığın varsa bulanık veya sarı akıntı görülebilir. Bu sinsidir, ötesi tüplere ve içerilere doğru da yayılır, sonuçları tatsızdır.

 • İnce, beyaz bir akıntıdır, çökelek peyniri benzeri beyaz ve parçalı bir yoğunluğa sahiptir. Sıklıkla mantara işaret eder, herkes de bunu bilir zaten ancak bazen aynı görüntü cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyon olan klamidya (chlamydia) enfeksiyonunun da belirtisi olabilir.

 • Düzensiz regl oluyorsanız, endometriyal veya rahim ağzı (serviks) kanseriysen kanlı ya da kahverengi bir akıntı fark edebilirsin.

 • Trikomonaz hastalığın varsa kötü kokulu, sarı veya yeşil renkte, köpüklü akıntı olur. 

Hocam nasıl tedavi edelim ya da çözelim bu işi?

Normal akıntı için, Tuvalete gittiğinizde de fazla akıntıyı alkolsüz ıslak mendillerle silebilirsiniz. Bunun için üretilen özel mendiller de var, hiçbir şey bulamadınız, suyla silin. Ancak mendili vajinanın iç tarafına çok sokmamaya çalışın. Parfümlü,kokulu, kimyasallı mendiller ASLA ve KAT’A uygun değil.

İç çamaşırınızı değiştir. Günde 1-2 defa iç çamaşırını değiştirmeniz bu sorunu çözmende yardımcı olabilir. Çamaşırın pamuklu olması gerektiğini, mümkünse ütülemeniz gerektiğini hatırlatmak isterim. E hocam bu kadar çok özel çamaşır tasarımı var ne yapayım? Özel anlarda, dar zamanlarda giyiniz, günlük yaşam için maalesef kuralımız bu. 

Ve her hastama önerdiğim şey! Bedenini havalandır. Bedeninizin olabildiğince fazla hava almasını sağlayın. Çıplak uyuma veya evin içinde mümkünse pantolonsuz ya da rahat bir kıyafet varsa iç çamaşırı olmadan dolaşma önemlidir. Hava cildinin tahriş olmamasını sağlayacaktır ve enfeksiyon ihtimalini azaltacaktır. Eğer vücudunuzdaki bakteri dengesi bozulmuşsa bedenini havalandırmak, bedeninin normal dengeyi sağlamasına ve kendi kendini iyileştirmesine olanak tanır. Bu sayede sorunun kendiliğinden ortadan kalkmasına da yardımcı olabilir.

Ne normal ped ne de günlük ped kullanmayın. Nokta.

Bir önceki yazımız olan Her Kadın Anne Olmalı Mıdır? başlıklı makalemizde Bazen hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.