Sıradaki içerik:

Menopoz yorgunluğuyla başa çıkmanın 4 yolu

e
sv

Sınıf ortamı iletişimi kolaylaştırıyor

avatar

AYG

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Koronavirüs salgını nedeniyle yeni eğitim ve öğretim yılı hibrit eğitim modeli ile devam edecek. Bu uygulamada çocuğun okula gönderilme kararı ebeveynlere bırakıldı ancak ebeveynler de karar vermekte zorlanıyor. İlkokul çağındaki çocukların okula dönmeleri gerektiğini belirten Psikiyatri Uzmanı Mine Elagöz Yüksel, öğretmenden edinilen bilgiyi destekleyeceğine ve öğrenimi kolaylaştıracağına dikkat çekiyor.

İletişimi kolaylaştırıyor

Bu yaş grubunda çocuklar için öğretmeni sevmek, benimsemek ve ondan geribildirim almak, öğrenme motivasyonu oluşturuyor. Çocuk, okulda öğretmeni ile birebir ilişki kuracak ve okulunu daha çok benimseyecektir. Çocuklar derste anlamadıkları noktaları da birebir eğitimde daha kolay sorma fırsatı bulurlar. Öğretmenin çocukları ekran önüne göre takip etmesi daha basittir. Bu şekilde çocuğun hatalarını düzeltmesi ve yol göstermesi daha kolay olur.

Çocuklar sınıf ortamında birbirleri ile daha kolay iletişime geçebilecekler. Böylece akran öğrenmesi dediğimiz öğrenme modeli oluşacaktır. Akran öğretimi çocuğun öğretmeninden edindiği bilgiyi destekler, öğrenmeyi kolaylaştırır.

Ekran başında çocukların dikkat süreleri düşmekte, çocukların dersi dinleyebildikleri zaman miktarı azalmaktadır.Dikkati etkileyen sadece ekran değildir Ev ortamında daha fazla ses, belki kardeş gibi çocuğun aklını karıştıran başka öğeler de mevcut olabilir.

Okul, çocuğun sosyal ortamı

Sosyalleşme, öğrenme kadar önemli bir olgudur. Okul çocuğun sosyal ortamıdır. Arkadaşları ile görüşebileceği en önemli mekandır. Çocuklar, tenefüste oynayarak sosyalleşmeyi, problem çözmeyi, paylaşmayı, duygularını kontrol etmeyi, empatiyi deneyimliyorlar. Değişik görüşlere saygı duymayı ve barışçıl bir ortam oluşturmayı öğreniyorlar.

Çocukların enerjilerini yönlendirebileceği alan okulda ev ortamına göre daha fazla olabilir. Avlular, spor salonları gibi imkanlar çocukların fiziksel gelişimi için fırsat yaratır. Teneffüslerde dışarıya çıkmak, temiz hava almak çocuğa iyi gelir. Fiziksel olarak aktif olan çocuk daha kolay konsantre olur.

Bir önceki yazımız olan Hamileler için sağlıklı uyku önerileri başlıklı makalemizde Uyku ve Yılmaz hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.