Sıradaki içerik:

Dikkat! En Çok 15-35 Yaş Aralığındaki Erkeklerde Görülüyor

e
sv

Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi)

avatar

AYG

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs) cilt altında yerleşmiş kıllar ile oluşan, cilt ve cilt altı dokusunun kronik iltahabi bir hastalığıdır. Kıl köklerinin bulunduğu her alanda görülebilen hastalık, sıklıkla kuyruk sokumunda ortaya çıkmakta ve 40 yaş altı erkeklerde, kadınlara oranla üç kat daha sık görülmektedir. Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. İlker Sücüllü toplumuzuda sıklıkla görülen ve hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen “Kıl Dönmesi” hastalığı ilgili görüşlerini aktarıyor.

Kıl Dönmesi neden olur?

Hastalığın nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, çoğunlukla kabul edilen görüşe göre, cilt altına nüfus eden kılların öncelikle bir kist oluşturması, sonrasında derinin bu kılları yabancı cisim olarak algılayarak kistin enfekte olması ile hastalığın ortaya çıkması süreci söz konusudur.

Uzun süre oturularak yapılan işlerde çalışılmak, dar-sıkı kıyafetler giymek, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı kıllı vücut yapısına sahip olunması, kişisel hijyene özen gösterilmemesi gibi durumlar kıl dönmesinin ortaya çıkması için zemin oluşturmaktadır.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Kıl dönmesi kendini ilk olarak abse ve akıntı olarak belli etmektedir. Hastalar sıklıkla kuyruk sokumunda akıntı, kanama, kaşıntı ve ağrı gibi şikayetlerle hekime müracaat ederler. Ancak hastalık bazen kistin enfekte olması ve kendiliğinden boşalamaması durumunda apse şeklinde de kendini gösterebilir. Akut pilonidal apse olarak da isimlendirilen bu durum da acil drenaj gerektiren cerrahi müdahaleye ihtiyaç vardır.

 Kıl Dönmesi en çok hangi bölgelerde görülür?

Kıl dönmesi en çok kuyruk sokumu bölgesinde görülmektedir. Ancak bu sadece bu bölgede görüleceği anlamına da gelmemektedir. Kuyruk sokumu haricinde;

 • Göbek bölgesi

 • Koltuk Altı bölgesi

 • Yüz bölgeleri

 • Ve bacak bölgelerinde de kıl dönmesi hastalığı görülebilmektedir.

TEDAVİ EDİLMEYEN KIL DÖNMESİ KRONİKLEŞEREK CİDDİ SORUNLARA YOL AÇABİLİR…

Kıl dönmesinin tedavisi cerrahidir. Hastalarımızın bize sıklıkla sorduğu sorular “bu nedenle geçirecekleri ameliyattan sonra ağrı olup olmayacağı ve sürekli pansuman ihtiyacının gerekip gerekmediği” şeklindedir.  Kıl dönmesinde uygulanacak tedavi yöntemi ne olursa olsun her zaman tekrarlama olasılığı bulunmaktadır. Tekrarlama riskinin en aza indirmek için hastaya en uygun cerrahi girişim yönteminin belirlenmesi ve titizlikle uygulanması, ameliyat sonrası dönemde de hastaların önerilerimizi dikkatle uygulaması gerekmektedir.

EN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜ “KİŞİSEL HİJYEN”

Kişisel hijyene dikkat etmek hastalığın önlenmesi veya yapılacak tedaviden sonra nüksün engellenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Zeytin yağlı doğal sabunlar ile tahriş edilmeksizin kuyruk sokumunun dökülen kıllardan ve kirden arındırılması, uzun süre oturularak yapılan aktivitelerden uzaklaşılması, kilo verilmesi ve egzersiz yapılması bu önlemler için örnek verilebilir. Ayrıca özellikle cerrahi işlem öncesi ve sonrasında çeşitli epilasyon yöntemleri ile bölgenin kıllardan arındırılması büyük önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dikkat! En Çok 15-35 Yaş Aralığındaki Erkeklerde Görülüyor başlıklı makalemizde Cerrahi, Kuyruk ve Önem hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.