Sıradaki içerik:

Kepçe Kulak Tedavisi

e
sv

Estetik Cerrahi Uygulamaları

avatar

AYG

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanına giren uygulamalar çok çeşitlidir. Bu uygulamaların başında, ameliyatlar gelmektedir. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahinin ilgi alanı, daha çok estetik olmayan ameliyatları içerir. Bu grupta yapılan ameliyatlara, doğuştan dudak ve damak yarıklarını örnek verebiliriz. Diğer grubu ise, Estetik Cerrahi ameliyatları oluşturmaktadır.

Sık yapılan Estetik Cerrahi ameliyatların başında, burun ve meme büyütme operasyonları gelmektedir. Bu operasyonları; liposakşın, göz kapağı estetiği, meme küçültme, yüz germe, kepçe kulak ve karın germe ameliyatları takip etmektedir. Son yıllarda “Fue Tekniği” ile saç ekimi ve mide ameliyatlarından sonra sarkan bölgelerin düzeltilmesi (“Bariatrik Cerrahi”), sık yapılan işlemler arasında yerini almıştır. Cinsiyet değişikliği ameliyatları için “Cinsiyet Araştırma Konseyi”nden onay almış uygun bireylere hem cinsiyet değişikliği ameliyatı hem de Sekonder Seks karakterlerine yönelik ameliyatların yapılması mümkün olabilmektedir. Erkeklerde doğuştan meme büyüklüğü ile karakterize “jinekomasti” olgularında ise, “Ultrasonik Liposakşın” yöntemi ile memede iz bırakmadan sonuç alınabilir.

Bazı küçük ameliyatların hasta uyutulmadan, lokal anestezi altında yapılması mümkündür. Küçük boyutlardaki deri kanserleri bu gruba girmektedir. Bu gibi durumlarda hastalara; hem tanı amaçlı biyopsi yapılabilmekte hem de tümörün tamamı çıkarılarak, tedavi süreci sonlandırılabilmektedir.

Ancak Estetik Cerrahi uygulamaları sadece ameliyatlardan ibaret değildir. Ameliyatların yanında, cerrahi olmayan estetik yaklaşımlar da sıklıkla yapılmaktadır. Botox, Dolgu ve PRP uygulamaları bunlardan bir kaçıdır. Günümüzde bu tip yaklaşımlar, aynı zamanda ameliyatları destekler hale gelmiştir. Artık bir hastayı değerlendirirken, ameliyatı destekleyici hangi uygulamalardan yararlanılabileceğinin de planlaması, yapılması gerekmektedir. Bu alanda, yüz gençleştirme ameliyatları örnek verilebilir.

Yüz gençleştirme operasyonu planlamasında; alın germe, göz kapağı estetik ameliyatı ve yüz germe ` ameliyatının aynı seansta yapılması idealdir. Ancak günümüzde alın bölgesine, ameliyat yapmak yerine “Botox” uygulamasının yapılması, tercih edilir hale gelmiştir. Böylece hem ameliyat süresi kısalmakta hem de çok basit bir işlemle daha mükemmel sonuçların elde edilebilmesi mümkün olabilmektedir. Aynı uygulama liposakşın için de geçerlidir.

Bilindiği gibi liposakşın, vücudun aşırı doku fazlalığı olan bölgelerine uygulanan bir vakumla yağ alma yöntemidir. Çeşitli yaklaşımlarla bu bölgelerdeki yağ dokuları azaltılabilir. Günümüzde en fazla “Ultrasonik Liposakşın” ve “Lazer Lipoliz” yöntemi tercih edilmektedir. Uygulama sırasında sadece yağ dokusu etkilenmekte, damar ve sinirlere zarar verilmemektedir. Damara zarar verilmediği için, yağ embolisi riski de sıfıra yakın olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kepçe Kulak Tedavisi başlıklı makalemizde Ameliyat, Çocukları ve Kepçe Kulak hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.