Sıradaki içerik:

Abdesti neler bozar, neler bozmaz? Kan yayılmazsa…

e
sv

Ciğer nasıl saklanır? Ciğeri saklamanın yöntemleri…

avatar

AYG

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İki ay derin dondurucuda saklanabilen ciğerleri, tüketmeden önce belli başlı yöntemlere dikkat etmelisiniz. Aksi halde sağlığınızı olumsuz etkileyebilirsiniz. Peki, ciğer nasıl saklanır? İşte, ciğeri muhafaza etmenin yolları…

Ciğer saklanması en narin yiyecektir. Tıpkı et ürünlerinde verdiğimiz bilgiler gibi ciğerleri de aynı kategoriye koymanız doğru bir seçim olacaktır. Etler hakkındaki bilgilere haberimizin içeriğine göz atarak ulaşabilirsiniz. Taze alınan ciğerleri bekletmeden yemeniz hem sağlıklı hem de vitaminli bir besin olacaktır. Tüketemediğiniz durumlarda doğru şekilde saklarsanız tükete kadar aynı tazeliğini sürdürmesini sağlayabilirsiniz. Peki, ciğerler nasıl muhafaza edilir? İşte, ciğerleri saklamanın belli başlı püf noktaları…

CİĞERLER NASIL SAKLANMALI?

 Taze olarak aldığınız ciğerleri hemen kullanmayacaksanız zaman kaybetmeden dondurucuya koyunuz.

Ciğerleri küçük dilimler halinde dilimleyiniz. Kalın bir şekilde dilimlenen ciğerler de bakteri oluşumu ince dilimli ciğerlere oranla daha hızlı bir şekilde oluşabilir.

 İnce dilimler halinde kestiğiniz ciğerleri temiz bir kağıt havlu üzerine koyunuz  ve ciğerlerin kanının tamamen gittiğinden emin olunuz.

Ciğerleri temiz bir buzdolabı poşetinin içine koyunuz. Ciğerleri tek kullanımlık porsiyonlar halinde ayırmanızda fayda vardır.

– Buzdolabı poşetine düzgün bir şekilde koyduğunuz ciğerlerin üzerine biraz bastırın ve poşetin içindeki havayı iyice çıkartınız.

Taze olarak almış olduğunuz ciğerler buzdolabının içerisinde en fazla 2 ila 3 gün boyunca ve derin dondurucunun içerisinde de en fazla 2 ay boyunca sağlıklı bir şekilde saklanabilir.

PİŞMİŞ CİĞERLER NASIL SAKLANMALI?

Ciğerler piştikten sonra ciğerlerin iyice soğuması için bekleyiniz. Ciğerler tamamen soğuduktan sonra ciğerleri buzdolabı poşetine ya da mümkünse özel saklama kaplarına koyarak derin dondurucuya bırakınız.

Bir önceki yazımız olan Abdesti neler bozar, neler bozmaz? Kan yayılmazsa... başlıklı makalemizde Durum ve Kan hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.