Sıradaki içerik:

Aksaray’ın gençlik iksiri ‘Goji Berry’ hücreleri yeniliyor

e
sv

Bilim Kurulu Üyesi Tufan, maskesiz düğünlere katılmayı ‘cinayete teşebbüsle eşdeğer’ olarak tanımladı

avatar

AYG

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son dönemde vaka sayılarının artışa geçmesinde düğünlerin de etkisi bulunuyor. Uzmanlar, hemen her gün tedbirli olunması konusunda uyarılarda bulunmayı ihmal etmiyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan ise maskesiz düğünlere dikkat çekip, “Maskesiz düğünlere katılıp halay çekmek herkesi riske atmaktır, cinayete teşebbüsle eşdeğerdir” dedi.

Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Kişi akranından azıyor. Maskelileri de maskesizler yoldan çıkarıyor. Maskesiz düğünlere katılıp halay çekmek herkesi riske atmaktır, cinayete teşebbüsle eşdeğerdir. Kovid kimde nasıl seyredecek bilemezsiniz.Yapmayın Allah aşkına uygulamak çok zor değil, maske-mesafe-temizlik o kadar” ifadesini kullandı.

“DOKTORUNUZ ÖNERMEDEN TEST İÇİN ISRAR ETMEYİN”

Tufan, semptomları ve riskli teması olmayanların hastaneleri meşgul etmemesini isteyerek, “SARS CoV 2’de rutin tarama önerilmiyor. Nitekim semptomu olmayan ve riskli teması olmayan bir kişide PCR ‘pozitif’ sonuçta o sırada SARS CoV 2 enfeksiyonu olma ihtimali Yale’den yapılan bir çalışmaya göre yüzde 45. Halbuki semptomları ve riskli teması olan bir kişide PCR negatif bile olsa o sırada enfeksiyon olma ihtimali yüzde 65. Yani test her şey demek değil, kişiye göre değerlendirilir. Doktorunuz önermeden test için ısrar etmeyin” ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu Üyesi Tufan, maskesiz düğünlere katılmayı 'cinayete teşebbüsle eşdeğer' olarak tanımladı

Kaynak: DHA

Bir önceki yazımız olan Aksaray'ın gençlik iksiri 'Goji Berry' hücreleri yeniliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.