Sıradaki içerik:

Bebeğiniz düştüğünde dikkat etmeniz gereken 10 önemli belirti

e
sv

Anksiyeteyi tetikleyebilecek günlük alışkanlıklar

avatar

AYG

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Anksiyete ve kaygı bozuklukları dünya çapında en sık görülen ruhsal hastalıklardan biridir ve her yıl milyonlarca yetişkini etkilemektedir. Hepimiz belirli şartlar için endişeye kapılabiliriz. Ancak belirgin bir nedenden ötürü gerginlik veya rahatsızlık hissi yaşıyorsanız, bu ince, günlük tetikleyicilerden birinin sonucu olabilir. Peki, bu tetikleyiciler nasıl yönetilir? Anksiyete bozukluğunu anlamak ve yönetmek için bu uzman ipuçlarını kaçırmayın.

Çok fazla kahve içmek

Kahveyi suçsuz hatta kendiniz için çok iyi bir alışkanlık gibi görebilirsiniz, ancak kafein vücudu gergin hale getiriyor ve anksiyeteyi tetikliyor. İngiliz Psikiyatri Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya göre, Espressolarda aşırıya kaçmanın, bir anksiyete bozukluğuna benzer belirtilere sebep olduğu gösterilmiştir. Anksiyete belirtileri, çok fazla kahve içip içmediğinizi ortaya çıkarabilecek 7 işaretten sadece biridir.

Gün boyu son dakika haber uyarıları almak

24/7 haberler, dünyanın içinde bulunduğu stres seviyesi düşünüldüğünde korkunç. Haberlerin çoğu şiddet, savaş ve öfke üzerine yoğunlaşıyor ve çoğu zaman seyirciyi sarsıyor. Ancak bu, dünyada olup bitenleri tamamen bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, haberleri günde sadece bir kez kontrol edin.

Yeterince su içmemek

Yeterince su içmiyorsanız, kurumuş bir ağızdan daha fazlasına sahip olacaksınız. Journal of Nutrition’da yapılan bir araştırmaya göre, hafif su kaybı bile ruh halindeki rahatsızlıkları tetikleyebilir. PLoS One’da yayınlanan çalışma, fazla su içmeyen insanlar için artan su alımının ruh hallerine fayda sağladığını göstermektedir. Ve daha fazla içmeye alışkın insanlar için su alımındaki azalma, sakinlik ve olumlu duyguları da azalttı. Dengesiz hissetmeyi önlemek için gün boyunca susuz kalmamak önemlidir.

Düşük kan şekeri

Hepimiz yemek yemediğimizde, açlık ve öfkenin karışık ruh hali içine girmişizdir. Bu durum aynı zamanda endişeli de hissettirebilir. Stres altında olan ve endişe duyan insanlar genellikle iştahlarının kapandığını düşünür. Ancak, öğünleri atlamak kan şekerinde bir düşüşe yol açar, bu da sadece endişeli duyguların devam etmesini sağlar ve kısır bir döngü yaratır.

Dengesiz diyet

Dengesiz bir diyet, ruh halinize zarar verebilir ve görünüşte hiçbir sebep yokken endişeli hissetmenize neden olabilir. Çalışmalar kırmızı et, tavuk, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, yağlı tohumlar ve yumurtanın eksik olduğu diyetlerin depresyona yol açabileceğini göstermiştir. Bu yiyecekleri aniden diyetlerinden çıkaran insanlar endişeli ve sinirli hissedebilirler. Ayruca anksiyeteyi hafifletmek için kullanılabilecek çeşitli doğal diyet ilaveleri vardır.

Her zaman fişe takılısınız

Facebook ve Instagram eğlenceli olabilir, ancak çevrimiçi sosyal ağlarda çok fazla zaman geçirmek anskiyetenizin kaynağı olabilir. Kanada Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan gençler ve yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma; sosyal medya, TV ve bilgisayarlarda geçirilen zamanı inceledi ve insnaların ekranlara ne kadar çok bakarsa, anksiyete ve depresyon belirtilerinin o kadar çok şiddetli olduğunu buldu. İngiltere’de yapılan bir başka araştırma, sosyal medya kullanıcılarının çoğunluğunun kendilerini başkalarıyla olumsuz bir şekilde karşılaştırdığını, sosyal medya mevcut olmadığında rahatsız olduğunu ve hatta sosyal medyaya göz attıktan sonra uyumakta zorlandığını buldu.

Zamanın çoğunu yalnız geçirmek

Küçük bir yalnızlık iyi bir şeydir. Ama sevdiklerinizle de zaman verdiğinizden emin olun. Anksiyete, her zaman boş bir odayı doldurmayı sever. Eğer meşgul değilseniz, anksiyetenin büyüyecek alanı vardır. Yalnız kalmak sizi huzursuz hissettiriyorsa, bir arkadaşınızla planlar yaparak dikkatinizi dağıtın.

Evde uzun zaman geçirmek

Açık havayı seven bir insan olmasanız bile, arada bir biraz temiz hava almak iyidir. Scientific Reports dergisinde yayınlanan 2019 araştırması, doğada zaman geçirmenin fiziksel ve zihinsel enerjinizi yüzde 40’a kadar artırabildiğini ve içeride zaman geçirmenin tersi bir etki yarattığını buldu. Ayrıca, güneş ışığı depresyona karşı koruduğu bilinen D vitamini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Depresyon başlıklı makalemizde Belirtiler, Depresyon ve Durum hakkında bilgiler verilmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.